On sõrmed ja naba, kuid kus on su saba?

Ajaloolise tõe huvides olgu üles tähendatud, et täna, 15. veebruaril, luges täpselt 3 aastat ja 10 kuud vana Pangaasius iseseisvalt kaanest kaaneni läbi oma elu esimese raamatu, Triin Soometsa “Miks sul pole saba?” (proua ema kiidab autorivalikut!). Rea ära lugenud, uuris hoolega juuresolevat pilti, nentis muheledes “Naljakas ju küll!” ja keeras aga uue lehe, kuni tagumine kaas vastu tuli.

Ploomi on väikevenna edu lugemisrindel samuti mõnevõrra innustanud, tema on siiski esialgu piirdunud pealkirjade, siltide ja Tähekese tagaküljekoomiksitega. See-eest kirjutab juba aasta otsa vabalt (kui mitte arvestada pisiasju, nagu tugevate ja nõrkade või pikkade ja lühikeste häälikute kirjapildi erinevused, millesse Ploom suhtub üsna loominguliselt).

Pangaasius aga hakkas tähti kokku veerima millalgi jõulude paiku ning, mis peamine, tunneb asja vastu algusest peale sügavat ja innukat huvi. Ja kui Ploomile valmistavad pikad ja lühikesed häälikud teinekord raskusi ka veerimise käigus sõnade tähendusest arusaamisel (näiteks võib ta kolmelauselises muinasjututekstis visa järjekindlusega lugeda kolm korda järjest “eit ja tatt” ning lõpuks päris pahaseks saada, et mingit mõistlikku juttu kokku ei tule), siis Pangaasius tabab üsna kiiresti ära teksti mõtte ja sõnad tulevad siis juba iseenesest.  Lugeda kannatab ja lugemise järele karjub kõik, mis silma jääb (märkamatult on omandatud ka kirjatähed, ainult n, h ja u lähevad teinekord sassi). Lasteaiast tulek venib, sest kõigepealt tuleb rühmaruumis lugeda kokku nimed kõigi kaaslaste kappidelt (“Se-bas-ti-an – Sebastian! Aga kuule, emme, seda Bastiani ju täna ei olnudki lasteaias!“), siis kõik teele jäävad tänavasildid, kaupluste nimed ja bussi oodates kõigi vanatädikeste rõõmuks ka bussipeatuse pingigrafiti. (Ropkamõisa peatusest me vist niipea enam bussile ei lähe.)

*

Ja kui juba lugemisjutuks läks, siis olgu mainitud ka aastaalguse suurimad lemmikud etteloetud kirjandusest: “Marta varbad” ja “Anna hambad” Pangaasiusel (lugesime nii, et Pangaasius veeris pealkirja ja proua ema luges jutu ette ja Ploom tuli ka sageli kuulama; kõigile meeldis)

 

 

ning “Muinasjutt pisiasjadega” ja “Simm Nööp ja vedurijuht Luukas” Ploomil. Soovitame!

 

 

 

 

 

2 thoughts on “On sõrmed ja naba, kuid kus on su saba?

  1. Teatasin just Nnkangile, et kolleeg Pangaasius õppis lugema!…mispeale Nnkang küsis, kas tal siis laulmine läks rikki? Niisiis, edastan noorsoo mured: kas Pangaasiusel läks lugema hakates laulmine rikki või on võimalik edukalt mõlemat osata?

    • Esialgu tundub, et mõlemad funkavad. Ainult korraga ei saa kasutada (kuigi ma usun, et kui veidi seadistada, peaks seegi tehtav olema).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s